Zoeken

Sluit zoeken
Terug naar Programma archief

(Archief) Bondmaken!

Natuur als bondgenoot

Dit project was onderdeel van DDW 2025
Bobby Sapulette

Topsector Energie en RVO startten een ontwerpend onderzoek naar de natuur als bondgenoot in de energietransitie. Want de kracht van de natuur wordt over het hoofd gezien. Wat gebeurt er als wij als mensen onszelf niet boven maar in het ecosysteem van een wijk plaatsen?

Natuur als bondgenoot in de energietransitie

Hoe we de energietransitie vormgeven, maakt uit. De energietransitie is begonnen als een opgave om natuurlijke en maatschappelijke welvaart terug te brengen en te behouden. In de praktijk zien we dat een technologisch perspectief domineert en daarmee de oorspronkelijke doelen versmalt. In een tijd van schaarste is het zorgvuldig kiezen van oplossingen die meervoudige waarde creëren belangrijk maar deze blijven buiten beeld.

De topsector Energie startte daarom een ontwerpend onderzoek met social designers naar de natuur als bondgenoot in de energietransitie. Het ecosysteem als het vertrekpunt van de verduurzaming van de gebouwde omgeving. Wat gebeurt er als wij als mensen onszelf niet boven maar in het ecosysteem van een wijk plaatsen? Samen met ontwerpers en ondernemende makers ontdekken we hoe we vanuit het ecosysteem kunnen (samen)werken. Dit noemen we Bondmaken!

Bondmaken in HUB Bouw aan Morgen

Bondmakers maken de beweging naar een duurzame leefomgeving door voorstellen te doen en door collega’s, partners en bewoners te verrassen met nieuw perspectief en mogelijkheden. Dat is niet makkelijk. Het vraagt overtuigingskracht, inspiratie, speldenprikjes, nieuwe werkwijzen en verbeelding.

In de HUB Bouw aan Morgen delen we de uitkomsten van een jaar leren en uitproberen delen en voortbouwen op de steeds groter wordende groep bondmakers. Dit doen we in een aantal interactieve werken zoals het audiowerk “Komt een plein bij de...”, de ervaring van “tech-fix verslavingsartsen” en “Groenda”, om als een makelaar taal te ontwikkelen om ecologische overwaarde te creëren. De interactieve werken helpen de beweging van bondmakers te versterken en prikkelen om meer vanuit een ecosysteem te gaan kijken en handelen.

Komt een plein bij... — © Bobby Sapulette

workshop — © Bobby Sapulette

GROENDA workshop — © Bobby Sapulette

Tech-fix verslaving spel — © Bobby Sapulette