Zoeken

Sluit zoeken
Terug naar Archief DDW25

What We Felt

Het verhogen van de waarde van lokale schapenwol door middel van CNC-gestuurd naaldvilten – een casestudy over mode-, meubel- en verpakkingsontwerp

Wool Figurine by Lilian Marie Furrer x Anni Chen — © Werkstätte digitale Fotografie Lilian Marie Furrer

In ‘What We Felt’ wordt het potentieel van lokaal geproduceerde Oostenrijkse schapenwol onderzocht en wordt bekeken hoe digitale fabricage kan bijdragen aan de optimalisatie van regionale materiaalbronnen.

Materie & Technologie

Eeuwenlang werden in Europa schapen gefokt om meer wol te produceren. Het materiaal verloor echter geleidelijk aan zijn betekenis en werd een overbodig bijproduct van de landbouw toen internationale import uit warmere delen van de wereld de norm werd. Hoewel we nog steeds op schapen vertrouwen voor het behoud van onze landschappen en de productie van vlees, worden de grote hoeveelheden wol die door verplichte scheerbeurten worden geproduceerd, grotendeels weggegooid.
What We Felt neemt deze tegenstrijdigheid als uitgangspunt en onderzoekt het gebruik van 21e-eeuwse productietechnieken om nieuwe toepassingen voor het materiaal te ontdekken. Terwijl de meeste vezels door middel van spinnen, weven en breien tot stof worden verwerkt, ligt de unieke eigenschap van wol in het vermogen om te worden vervilten – het verdichten van het materiaal door middel van druk en wrijving.
In dit project wordt computerondersteund ontwerpen gecombineerd met de traditionele techniek van naaldvilten, waarbij gebruik wordt gemaakt van CNC- en robotgestuurde processen. Door de precieze aansturing van de gereedschapsbewegingen wordt het materiaal selectief verdicht en zo direct tot objecten gevormd.

Toepassing en samenwerking

Aan de hand van drie casestudies met Weense ontwerpers onderzoekt het project hoe deze productieprocessen kunnen worden toegepast op verschillende functies, op diverse schaalniveaus en binnen uiteenlopende esthetische contexten. De resulterende prototypes tonen potentiële toepassingen op het gebied van mode, meubilair en verpakkingen, terwijl ze tegelijkertijd wijzen op mogelijkheden binnen een breder spectrum van disciplines.

Naast het procesonderzoek en het experimenteren met materialen groeide ‘What We Felt’ uit tot een verkenning van hoe verschillende ontwerplogieken elkaar kruisen en hoe samenwerking tussen disciplines en ecosystemen kan worden bevorderd. Het project daagt een ontwerpcultuur uit die individueel auteurschap verheerlijkt en onderzoekt in plaats daarvan hoe ontwerp de relatie tussen materiaal en de systemen die de waarde ervan bepalen, vertaalt en vertelt.

Play video

Over Lilian Marie Furrer & Anni Chen

Dit afstudeerproject van Lilian Marie Furrer presenteert casestudy-objecten van
Anni Chen, Agnes Valerie Schlager en Markus Töll, vervaardigd met
steun van het Angewandte Robotics Lab (ARL) en gemaakt van
100 procent Oostenrijkse schapenwol.

Lilian Marie Furrer is afgestudeerd in industrieel ontwerp aan de Universiteit voor Toegepaste Kunsten in Wenen. Binnen DDW ligt de nadruk op de samenwerking met Anni Chen, die in haar vierde jaar modeontwerp studeert aan dezelfde universiteit.

Anni Chen x Lilian Furrer - Angewante Fashion Show — © Mario Ilić

Robotic needle felting at Angewandte Robotics Lab — © Lilian Marie Furrer

Wool Upholstery — © Paul V. Schütz Werkstätte digitale Fotografie

Wool Upholstery w. casy study chair by Markus Töll — © Paul V. Schütz Werkstätte digitale Fotografie

Centre area, Schellens Fabriek / Something.bigger, Bleekweg 1K , Map No. E17
Map wordt geladen...
Volledig rolstoel toegankelijk
Wifi beschikbaar
Honden toegestaan
Toiletten aanwezig