Ga naar de hoofdinhoud
17-25 October 2026

MAACQ Oase: Birdbead

Een nestkast die een calciumrijk toevluchtsoord creëert voor de dieren, planten en bodems die bedreigd worden door stikstof verzuring.

Gepresenteerd door [email protected]

Dit project is nu gearchiveerd en was onderdeel van DDW23

Dit project is onderdeel van:
Design United.EXPO by 4TU
→
Photo of Birdbead prototype
Photo of Birdbead prototype
Pim van Everdingen
Birdbead is een ge-3D-printe nestkast, ontworpen om bodemverzuring door stikstof aan te snijden. Het is gemaakt van biobased circulair materiaal, wat degradeert door weer en wind. Hierdoor worden nieuwe vormen en texturen zichtbaar, terwijl de bodem rondom Birdbead verreikt wordt met calcium.

Stikstof-verzuring aanpakken met Birdbead: een oplossing binnen het MAACQ Oase project.

Industrieel stikstof gebruik heeft de Nederlandse bodem verzuurd, waardoor de natuurlijke balans van mineralen is verloren, voorname calcium ontbreekt.Dit bedrijgt onze biodiversiteit van vegetatie, bodem en verscheidende diersoorten. Met het MAACQ Oase project willen Fillip Studios en Omlab een product ontwikkelen wat onze fragile bodem weer kan genezen. Het project is gebaseerd op het materiaal waarvan ‘Itbettermatter’, waarvan de Birdbead is geprint. Dit is een biobased circulair materiaal wat bestaat uit calciet uit waterontharding en elementen zoals cellulose gewonnen uit ons riool. Het materiaal is zo sterk als cellenbeton en verweerd langzaam bij blootstelling aan water. Wanneer dit gebeurd komt er weer calcium in de bodem rondom Birdbead. Deze methode is effectiever in het duurzaam onderhouden van de bodem-biodiversiteit dan de verspreiding van steengruis door middel van helikopters, wat nu in Nederlandse natuurgebieden gebeurd. Door 3D-printen te combineren met parametrisch ontwerpen willen de bedrijven oplossingen op maat maken voor lokale natuur. Tegelijkertijd dient MAACQ Oase over stikstofcrisis, en de dingen die we daarvoor ontwerpen te starten.

Het overbruggen van de kloof tussen klimaattoekomst en technologische mogelijkheden.

Het ontwikkelen van een product wat veilig geïmplementeerd kan worden in de natuur vereist uitgebreide kennis over het natuurlijke proces. Hierom is Birdbead ontworpen om interacties tussen natuur en toekomstige MAACQ Oase producten te onderzoeken. Birdbead brengt de belangrijkste elementen van het ecologische proces tegen verzuring samen: water, mineralen en biodiversiteit. Birdbead gepositioneerd zich hiermee tussen de huidige technische mogelijkheden en de klimaattoekomst waar Fillip Studios en Omlab naartoe werken. De limitatie van 3D-printen om slechts 1 product per keer te produceren creëert ook de mogelijk tot ontdekking en variatie. Op deze manier demonstreert Birdbead de manier waarop kleinschalige productie kan leiden tot nieuwe innovaties vanuit de culturele en creatieve sector.

Een nieuwe aanpak: het innovatieve ontwerp proces achter de unieke vorm van Birdbead.

Birdbead is ontworpen als onderdeel van designonderzoek naar de interacties tussen 3D-print sculpturen en weer, wind, planten, dieren en bodems. Tegelijkertijd onderzoekt Birdbead ook nieuwe aanpakken om het modelleren en 3D-printen met een algoritme aan te sturen. Het opzet was om een paal-gemonteerde nestkast te ontwerpen die in één doorlopende dikke lijn geprint kan worden. De vormgeving van Birdbead is geïnspireerd door elfenbankjes omdat, net zoals paddenstoelen, MAACQ Oase de biodiversiteit van onze natuur te verreikt. Tijden het erosieproces vallen de lagen van de Birdbead een voor een weg, waardoor nieuwe texturen en vormen zichtbaar zullen worden en een dynamisch sculptuur ontstaat. De kelken en binnenstructuur zijn ontworpen om regenwater weg te leiden van de nestkast zodat Birdbead zo lang mogelijk functioneel blijft. In het Birdbead-algoritme kunnen maten van het model aangepast worden om de vereisten voor verschillende nestende dieren te vervullen. Sommige vogels hebben een voorkeur voor een specifieke vorm of maat van de nestkast en ingang. Het prototype nest is ontworpen voor de wensen van de koolmees, deze vogels hebben veel last van de stikstof-verzuring.
Photo of Birdbead prototype its underside
Photo of Birdbead prototype its underside
Pim van Everdingen
Illustration of ecological processes
Illustration of ecological processes
Pim van Everdingen
Concept sketch of Birdbead
Concept sketch of Birdbead
Pim van Everdingen
Digital render of the Birdbead
Digital render of the Birdbead
Pim van Everdingen

Colofon

Designer Pim van Everdingen
project initiators and coaches Roos Meerman & Tom Kortbeek of Fillip Studios
project initiators and production hosts Margreet van Uffelen & Huub Looze of Omlab

Partners

Gesponsord door MAACQ Oase: Birdbead
Gesponsord door MAACQ Oase: Birdbead
Gesponsord door MAACQ Oase: Birdbead